Czym się kierować przy wyborze maty do jogi?

Joga jest sportem, który od lat cieszy się olbrzymią popularnością, zwłaszcza wśród kobiet. Nie tylko poprawia ona elastyczność i rozciągnięcie naszego ciała, ale także pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, gdyż pozwala się wyciszyć i uporządkować myśli, co ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, szczególnie jeśli żyjemy w stanie ciągłego stresu i zapracowania. Kolejną zaletą tego sportu jest fakt, że uprawiać go może praktycznie każdy, bez względu na wiek i stopień zaawansowania, gdyż zarówno w internecie, jak i na zajęciach z instruktorem możemy znaleźć zestawy ćwiczeń o różnym poziomie trudności. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z tą dyscypliną, czy uprawiamy ją już od kilku lat, niezbędną rzeczą jest odpowiednia mata do jogi, która zapewni nam komfort i bezpieczeństwo podczas treningu. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów mat, dlatego wybierając idealną dla siebie, powinniśmy wziąć pod uwagę na kilka czynników.

Materiał

Wybierając matę do jogi, pierwszą cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest rodzaj materiału, z którego została ona wykonana, gdyż to on w głównym stopniu wpływa na jej jakość i komfort użytkowania. Na rynku możemy znaleźć maty wykonane z takich tworzyw jak:

  • polichlorek winylu (w skrócie PVC),
  • kauczuk,
  • poliuretan,
  • mikrofibra,
  • korek naturalny
  • juta
  • pianka termoplastyczna.

Każdy z nich wykazuje inne właściwości oraz charakteryzuje się różną trwałością, strukturą, a nawet zapachem. Odpowiednia mata do jogi powinna być przede wszystkim trwała i zapewniać amortyzację naszego ciała podczas ćwiczeń. Ponadto, aby treningi były bezpieczne i komfortowe, mata do jogi od MarboSport powinna być antypoślizgowa, co pozwala zminimalizować ryzyko niekontrolowanego przesuwania po podłożu, a w efekcie upadku. Ważną cechą materiału, z którego wykonana jest mata, jest również łatwość czyszczenia, gdyż w wyniku jej częstego kontaktu z podłożem, jest ona narażona na różnego typu zabrudzenia i może przenosić na sobie drobnoustroje chorobotwórcze.

Wymiary

Kolejną istotną cechą maty do jogi jest jej wielkość, która powinna być dostosowana do naszego wzrostu. Standardowe wymiary wynoszą 180×60 cm, zdarzają się jednak także większe. W ogólnym założeniu, mata do jogi powinna mieć taką długość, która umożliwi nam swobodne położenie się na niej na plecach, jednak wymiary są tutaj kwestią raczej indywidualną, gdyż każdy z nas ma inne potrzeby i upodobania. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że rozmiar maty przekłada się na wielkość pokrowca, co może wpływać na naszą wygodę, zwłaszcza podczas podróży.

Wygląd

Oczywiście, wygląd maty do jogi jest kwestią drugorzędną, nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy brać go pod uwagę podczas wyboru sprzętu. Na rynku możemy znaleźć maty do jogi w najróżniejszych kolorach, odcieniach i wzorach, które mogą podkreślić nasz charakter i indywidualizm. Co więcej, niektóre firmy oferują możliwość nadrukowania na macie wybranego napisu czy logo, co jest świetnym pomysłem, szczególnie dla osób, prowadzących własne studio jogi.

Mata do jogi jest podstawowym elementem wyposażania każdego miłośnika tego sportu. Zazwyczaj kupując sprzęt sportowy, chcemy by służył on nam przez długie lata, dlatego wybór maty do jogi powinien być dokładnie przemyślany, aby spełniła ona nasze oczekiwania.

Ludzie zdjęcie utworzone przez yanalya - pl.freepik.com